Niemcy ogłosiły swoją decyzję w sprawie Putina. Rosja odpowiada
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. W oświadczeniu trybunału stwierdzono, że oboje mogą odpowiadać za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji dzieci i przewożenia ich z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.
Komentując tę decyzję, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Moskwa nie uznaje jurysdykcji MTK. Z kolei rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że decyzje MTK nie mają dla Rosji żadnego znaczenia, a ewentualne nakazy aresztowania są prawnie nieważne.
Niemcy deklarują aresztowanie Putina, jeśli tylko się pojawi
Niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann zapowiedział, że w przypadku przybycia Putina do Niemiec, Międzynarodowy Trybunał Karny szybko zwróci się do Interpolu o wykonanie nakazu aresztowania.
– Wtedy Niemcy będą zobowiązane do aresztowania prezydenta Putina, jeśli ten pojawi się na terytorium Niemiec, i wydania go Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu – przekazał Buschmann, cytowany przez Zeit Online.
Federalny minister zauważył, że Międzynarodowy Trybunał Karny, w przeciwieństwie do krajowych organów ścigania, może aresztować głowy państw.
Rosja: Oświadczenie RFN budzi niepokój
Ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew oświadczył, że "nieodpowiedzialne wypowiedzi niektórych niemieckich urzędników o poparciu i gotowości wykonania bezprawnej i absolutnie absurdalnej decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego budzą ogromne zaniepokojenie i pokazują, jak dalecy są od rzeczywistości w dążeniu do dalszej eskalacji konfliktu z Rosją".
Z kolei przewodniczący Komitetu Śledczego Rosji Aleksander Bastrykin poinformował, że zlecił swoim podwładnym ocenę prawną oświadczenia niemieckiego ministra sprawiedliwości w sprawie aresztowania obywateli rosyjskich na terytorium Niemiec.
Decyzja MTK oznacza, że Putin i Lwowa-Biełowa muszą liczyć się z możliwością aresztowania w ponad 120 krajach, które ratyfikowały statut rzymski z 1998 r., czyli traktat ustanawiający Międzynarodowy Trybunał Karny.